Walmart

Walmart je americká nadnárodná maloobchodná spoločnosť, ktorá pôsobí ako reťaz hypermarketov, diskontných obchodných domov a obchodov s potravinami. So sídlom v Bentonville v Arkansase bola spoločnosť založená Samom Waltonom v roku 1962. Ku 31. januáru 2017 má Walmart 11 665 obchodov v 28 krajinách. Spoločnosť pôsobí pod názvom Walmart v Spojených štátoch a Kanade. Pôsobí ako spoločnosť Asda vo Veľkej Británii či ako Seiyu Group v Japonsku. Má úplne vlastné operácie v Argentíne, Čile, Brazílii a Kanade. Vlastní a prevádzkuje aj maloobchodné sklady spoločnosti Sam’s Club.

Walmart je najväčšou spoločnosťou na svete podľa príjmov – približne 480 miliárd dolárov podľa zoznamu Fortune Global 500 v roku 2016 – rovnako ako najväčší súkromný zamestnávateľ na svete s 2,3 miliónmi zamestnancov. Je to rodinný podnik, pretože spoločnosť je ovládaná rodinou Walton. Samotní dedičia spoločnosti vlastnia viac ako 50 percent Walmartu prostredníctvom ich holdingovej spoločnosti Walton Enterprises a prostredníctvom svojich individuálnych podielov. Walmart je tiež jednou z najhodnotnejších spoločností na svete podľa trhovej hodnoty a je tiež najväčším maloobchodným predajcom v USA (compressore aria 100 litri in italia). V roku 2016 62,3 percenta predaja spoločnosti Walmart vo výške 478,614 miliardy amerických dolárov pochádza z amerických operácií.

Spoločnosť bola kótovaná na Burze cenných papierov v New Yorku v roku 1972. Do roku 1988 bol Walmart najvýnosnejším maloobchodným predajcom v Spojenom kráľovstve a do októbra 1989 sa stal najväčšou z hľadiska príjmov. Investície Walmartu mimo Severnej Ameriky zaznamenali zmiešané výsledky: jeho operácie v Spojenom kráľovstve, Južnej Amerike a Číne sú veľmi úspešné, zatiaľ čo podniky v Nemecku a Južnej Kórei zlyhali.

V roku 1945 kúpil obchodník a bývalý zamestnanec spoločnosti J.C. Penney, Sam Walton, pobočku obchodov Ben Franklin od Butler Brothers. Jeho hlavným cieľom bolo predávať výrobky za nízke ceny, aby získali vyššie objemy predaja pri nižšom ziskovom rozpätí. Zaznamenal neúspechy, pretože cena prenájmu a nákup pobočiek boli nezvyčajne vysoké, ale dokázal nájsť dodávateľov s nižšími nákladmi než tí, ktorí predávali tovar v iných obchodoch. Predaj vzrástol o 45 percent v prvom roku svojho vlastníctva na príjmy vo výške 105 000 amerických dolárov, ktoré sa v nasledujúcom roku zvýšili na 140 000 amerických dolárov a potom na 175 000. Keď platnosť nájomnej zmluvy vypršala, Walton nebol schopný dosiahnuť dohodu o obnovení, a tak otvoril nový obchod v Bentonville, ktorý pomenoval Walton’s Five and Dime. Tento obchod je teraz múzeom.

Dňa 2. júla 1962 Walton otvoril prvý obchod Walmart Discount v meste Rogers v štáte Arkansas. V priebehu prvých piatich rokov sa spoločnosť rozšírila na 24 obchodov v Arkansase a dosiahla predaj 12,6 milióna amerických dolárov. V roku 1968 otvorila svoje prvé obchody mimo Arkansasu. Keďže sa presťahovala do Texasu v roku 1975, Walmart otvoril svoj prvý obchod v Texase 11. novembra 1975. V 80. rokoch 20. storočia Walmart pokračoval v rýchlom raste a pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku v roku 1987 mal 1 198 obchodov s tržbami 15,9 miliárd amerických dolárov a 200 000 zamestnancov. V tom čase to bola to najväčšia súkromná sieť. V roku 1988 Walton odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa a nahradil ho David Glass. Walton zostal predsedom predstavenstva.

http://www.compressoreit.com/compressore-portatile/