Nákupné možnosti v Istanbule

Do Turecka, už sa nechodí len k moru a pre oddych, ale aj na nákupy. My sa dnes, ale nebudeme venovať celej oblasti Turecka, ale len jeho najväčšiemu mestu Istanbulu. Najznámejším a najčastejšie navštevovanejším miestom na nakupovanie je určite Veľký bazár, či Veľký trh, ktorého názov je Kapalı Çarşı, čo v preklade znamená krytý trh. Je to miesto zložené so zastrešených stánkov a priechodných budov. Je možne, že pri návšteve stretnete aj domácich, ale Veľký bazár, skôr funguje ako turistická atrakcia. Vo veľkom sa tu dajú kúpiť látky, vo všeobecnosti rôzne oblečenie ale aj starožitnosti. Nedá sa však povedať, že by sa jednalo o nejak zvlášť lacné kúsky. Ak máte záujem kúpiť oblečenie lacnejšie, oveľa lepší kšeft urobíte ak ich nakúpite v priľahlých uličkách Krytého trhu. Zaujímavosťou je, že v uličkách sú sústredné jednotné oblasti podnikania. A teda ulička klenotníkov, ulička kde obchodníci predávajú len kožené výrobky, či ulička s oblečením, alebo koreninami. Človek sa tak lepšie zorientuje (cafetiere a grain).

V blízkosti Krytého trhu, nájdete aj tzv. Egyptský trh, na ktorom ulahodíte svojmu maškrtnému jazýčku. Nájdete tu množstvo dobrôt, ktorými je Turecko typické. Hlavné sú oriešky, med, karamel a ďalšie cukrovinky. Tiež tu dostať typickú tureckú cukrovinku Lokum. Lokum je želé, ktoré je najčastejšie obalené v cukre. Za problém Egyptského trhu možno považovať jeho premrštené ceny. V iných menej známych oblastiach Istanbulu nájdete rovnaké cukrovinky za polovičnú cenu. Rovnaké je to aj čo sa týka oblečenia, skôr ako ho nakúpiť na Krytom trhu sa Vám oplatí si ho zaobstarať za Zlatým rohom, ktorý sa nachádza v oblasti okolo Taximu. Nájdete tam bežné obchody, ale s nižšími cenami. Na trhoch si rovnako dávajte pozor, ak kupujete starožitnosti, alebo hudobné nástroje. Ak si ich dobre neobzriete a nevyskúšate je pravdepodobné, že nebudú funkčné. S najväčším predpokladom všetci nakupujúci vedia, že sa nejedná o známe svetové módne značky, ale o falzifikáty, najmä čo sa oblečenia týka.

Predajcovia sa Vás ani nesnažia presviedčať o opaku. Dokonca Vám ponúkajú triedy falzifikátov, pričom trieda jedna je najdrahšia a je aj naviac podobná originálom. Iné je to však pri kožených výrobkoch. Turci sú známi svojou kvalitnou kožou, ktorú ponúkajú avšak práve tu si dávajte pozor, aby ste sa náhodou nenechali oklamať. Ak kožené výrobky tak len kamenných obchodoch a certifikované. Rovnako tak je to aj v prípade zlata. Turci dokážu zlato a klenoty predávať za zvýhodnené ceny, ale je lepšie ak sa nenecháte oklamať a radšej kúpite certifikované, aj keď o voľačo drahšie zlato. Radšej sa vyhnite nákupom od pouličných predajcov pri pamiatkach. Takýto pouliční predajcovia ponúkajú napríklad aj cigarety, ktoré sú nekolkované. Lacné, ale nazvime ich nefajčiteľné. Samozrejme, ak sa Vám náhodou podarí nakúpiť blbosť a budete oklamaní, nezúfajte určite nebudete prvý ani posledný, ktorému sa to v Turecku stalo. A ešte, aby som nezabudla, keď už ste tam kúpte si určite čaj, alebo ho aspoň ochutnajte, a tiež tabak do vodnej fajky. Tieto dve veci sú fakt niečo čo Turci ovládajú a majú vyšperkované. Tak teda príjemnú dovolenku a ešte lepšie nákupy Vám želám. Zabavte sa a dávajte si na seba pozor!