Komiksy

Komiksy sú médiom, ktoré slúži na vyjadrenie myšlienok pomocou obrázkov, často v kombinácii s textom alebo inými vizuálnymi informáciami. Komiksy často majú podobu vedľa seba umiestnených sekvencií panelov obrázkov. Často textové časti, ako sú balóniky reči, titulky a onomatopoje poukazujú na dialóg, rozprávanie, zvukové efekty alebo iné informácie. Veľkosť a usporiadanie panelov prispieva k naratívnej stimulácii. Karikatúra a podobné formy ilustrácie sú najbežnejšími spôsobmi vytvárania obrázkov v komiksoch. Talianske komiksy sú formou, ktorá používa fotografické obrazy. Bežné komiksy zahŕňajú pásky, redakčné a smiešne karikatúry. Od konca 20. storočia sa viazané zväzky, ako sú grafické romány a komiksové albumy, stali čoraz populárnejšími a online web komiksy sa rozšírili v 21. storočí.

História komiksu sleduje rôzne cesty v rôznych kultúrach. Učenci maľovali prehistóriu už v minulosti, ako napríklad jaskynné maľby v Lascaux. Do polovice 20. storočia sa komiksy rozvíjali najmä v Spojených štátoch, v západnej Európe (najmä vo Francúzsku a v Belgicku) a v Japonsku. História európskych komiksov sa často odráža od karikatúrnych obrázkov Rodolphea Töpffera z 30. rokov 20. storočí. Stala sa populárna najmä vďaka knihám ako je napríklad dobrodružstvo Tintin. Americký komiks sa objavil ako masové médium na začiatku 20. storočia s príchodom novinových komiksov; Superhrdina Superman sa objavil v roku 1938. História japonských komiksov má svoje začiatky už v 12. storočí. Moderné komiksové diela sa objavili v Japonsku začiatkom 20. storočia a produkcia komiksových časopisov a kníh sa rýchlo rozšírila v období po druhej svetovej vojny s popularitou karikaturistu Osamu Tezuka.

Hoci termín komiks pochádza z humornej (alebo komickej) práce, ktorá prevládala v raných amerických novinových komiksoch, stala sa štandardnou aj pre nehumoristické diela. Medzi teoretikmi a historikmi neexistuje konsenzus o definícii komiksu; Niektorí zdôrazňujú kombináciu obrázkov a textu, niektoré sekvencie alebo iné obrazové vzťahy a iné historické aspekty, ako je hromadná reprodukcia alebo používanie opakujúcich sa znakov. Zvyšujúce sa krížové miešanie konceptov z rôznych komiksových kultúr a období ďalej definíciu sťažuje. Európske, americké a japonské komiksové tradície nasledovali rôzne cesty.

Komiksové pásky sú vo všeobecnosti krátke, viacobrázkové komiksy, ktoré sa tradične najčastejšie objavujú v novinách. Na začiatku 20. storočia boli denné komiksy typicky čierno-biele a v nedele boli zvyčajne farebné a často obsadzovali celú stránku. Špecializované formáty komiksových periodík sa v rôznych kultúrach veľmi líšia. Komiksy, najmä v americkom formáte, sú tenké periodiká, ktoré sú zvyčajne publikované farebne. Európske a japonské komiksy sú často častejšie vydávané v časopisoch – mesačne alebo týždenne a zvyčajne sú čierno-biele. Japonský komiksový časopis spravidla obsahuje stovky strán. Komiksy v knihe majú rôzne formy. Európske komiksové albumy sú najčastejšie vytlačené vo veľkostiach A4. Viazané zväzky komiksov sa nazývajú ako grafické romány a sú k dispozícii v rôznych formátoch.

Web komiksy sú komiksy, ktoré sú k dispozícii na internete. Sú schopné osloviť široké publikum a noví čitatelia majú zvyčajne prístup k archivovaným obrázkom. Nie sú obmedzené veľkosťou alebo rozmermi stránky. Niektorí považujú aj romány bez slov za komiksy. Sú to knihy, ktoré používajú sekvencie obrázkov, aby priniesli príbeh bližšie čitateľovi. Takéto obrázkové sledy obsahujú hrubú hranu a sú výrazne odlíšené od okolitého textu, čím ešte viac vyniknú.