Hunger Games

Hry o život je trilógia distopických románov pre mladých napísaných americkou spisovateľkou Suzanne Collinsovou limpieza a vapor hogar. Séria nasleduje mladé postavy Katniss Everdeen a Peeta Mellarka.

Knihy v trilógii sa nazývajú Hry o život (2008), Skúška ohňom (2009) a Drozdajka (2010). Všetky romány boli prerobené do filmov, pričom filmová adaptácia Drozdajky bola rozdelená na dve časti. Prvé dve knihy v sérii boli najpredávanejšími knihami podľa New York Times. V čase, keď bola filmová adaptácia The Hunger Games vydaná v roku 2012, vydavateľ nahlasoval viac ako 26 miliónov trilogických kníh v tlači.

Príbeh kníh sa odohráva vo svete Panem, krajine pozostávajúcej z bohatého Kapitolu a 12 okresov v rôznych podobách chudoby. Každý rok sa deti z okresov vyberajú, aby sa zúčastnili povinnej ročnej televíznej smrti, nazvanej Hunger Games.

Všetky romány boli dobre prijaté. V auguste 2012 sa séria umiestnila na druhom mieste limpieza de sofas a domicilio, porazená iba sériou Harry Potter v prieskume najlepších 100 románov pre tínedžerov. Od roku 2014 trilógia predala viac ako 65 miliónov kópií len v USA. Trilógia Hunger Games bola predaná v 56 krajinách a preložená do 51 jazykov.
Trilógia sa odohráva v nešpecifikovanom budúcom období v dystopickom post-apokalyptickom štáte Panem, ktorý sa nachádza v Severnej Amerike. Krajina pozostáva z bohatého mesta Kapitol, ktoré sa nachádza v Skalných horách, obklopené dvanástimi (pôvodne trinástimi) chudobnejšími okresmi, ktorým vládne hlavné mesto. Kapitol je bohatý a technologicky vyspelý. Rozprávač a protagonista trilógie Katniss Everdeenová žije v okrese 12, najchudobnejšom regióne Panemu, ktorý sa nachádza v meste Appalachia, kde ľudia zomierajú hladom. Ako trest za minulé povstanie proti Kapitolu, v ktorom bol okres 13 údajne zničený, jeden chlapec a jedna dievčina z každého z dvanástich zostávajúcich okresov, vo veku od 12 do 18 rokov, sa musí zúčastniť lotérie. Hry sú televíznou udalosťou, v ktorej sú účastníci nútení bojovať až na smrť v nebezpečnej verejnej aréne. Víťaz a jeho domovská oblasť sú potom odmenení jedlom, zásobami a bohatstvom. Účelom hier je poskytnúť zábavu pre Kapitol a pripomenúť okresom jeho moc.

Nasledujeme 16-ročnú Katniss Everdeenová, dievčina z okresu 12, ktorá sa dobrovoľne hlási k 74. hrám namiesto jej mladšej sestry Primrose Everdeenovej. Tiež vybraný z okresu 12 je Peeta Mellark.

Peeta priznáva svoju dlhoročnú tajnú lásku ku Katniss v televíznom rozhovore pred hrou. Toto odhalenie ohromuje Katniss, ktorá je zamilovaná do Gala Hawthorna, jej priateľa a poľovníckeho partnera. Jej mentor jej odporúča, aby predstierala pocity ku Peetovi, aby získala bohatých sponzorov, ktorí môžu počas hry poskytnúť „hviezdnym milovníkom“ dôležité zásoby.

V aréne Kattnis pomocou ľsti zaistí, aby prežili obidvaja s Peetom. Mentor Haymitch ju varuje, že nebezpečenstvo ešte ale zďaleka neskončilo. Úrady Kapitolu zúria a jediný spôsob, ako sa pokúsiť zmariť ich hnev, je predstierať, že jej činy boli kvôli jej láske k Peetovi.

Katniss sa dozvie, že jej vzdor v predchádzajúcom románe začal reťazovú reakciu, ktorá inšpirovala vzburu v okresoch. Prezident Snow hrozí uškodiť jej rodine a priateľom, ak nepomôže zneškodniť nepokoje v okresoch a nezoberie si Peetu. Snow oznamuje špeciálne 75. vydanie hier, v ktorom sú Katniss a Peeta nútení súťažiť s ostatnými minulými víťazmi, čím účinne zrušia svadbu.