Chorobné nakupovanie

Od návštevy nákupného strediska so svojimi priateľkami v sobotu popoludní až po výdavky na dovolenku na darčeky, ktoré idú pod stromček, nakupovanie by sa mohlo stať jednou z najobľúbenejších amerických zábav. Pre väčšinu ľudí to znamená nejaké nové oblečenie pre prácu alebo malý šperk pre priateľa. Pre ostatných však nakupovanie je oveľa viac ako príjemná zábava a v niektorých prípadoch je to skutočná a deštruktívna závislosť, ktorá sa môže zmeniť na finančnú katastrofu.

Nárazové nakupovanie a výdavky sú definované ako nevhodné, nadmerné a mimo kontroly. Podobne ako iné závislosť, v podstate to súvisí s impulzívnosťou a nedostatkom kontroly nad svojimi impulzmi. V Amerike je nakupovanie zakotvené v našej kultúre, takže impulzívnosť sa často stáva príliš veľkým nakupovaním. Niekedy nazývaný aj shopoholizmus, tento návyk na nakupovanie môže spôsobiť zmätok v živote, rodine a financiách človeka. Odborníci vysvetľujú, prečo nakupovanie môže byť tak návykové, aké sú výstražné signály a ako zastaviť cyklus výdavkov (les meilleurs lisseurs).

Nikto nevie, čo spôsobuje návykové správanie, ako nakupovanie, alkoholizmus, zneužívanie drog a hazardné hry. Niektoré z nových dôkazov naznačujú, že niektorí ľudia, asi 10% -15%, môžu mať genetickú predispozíciu k návykovému správaniu spolu s prostredím, v ktorom sa konkrétne správanie spustí, ale nikto skutočne nevie prečo. Zatiaľ čo pôvod závislostí zostáva neistý, prečo závislí pokračujú v deštruktívnom správaní, je lepšie pochopené. Znamená to, že endorfíny a dopamín, prirodzene sa vyskytujúce miesta v mozgu, sa zapínajú a človek sa cíti dobre, a ak sa cíti dobre, je to pravdepodobnejšie, že to bude robiť častejšie.

Takže aké sú výstražné znamenia, že nakupovanie prekročilo hranicu a stalo sa závislosťou? Medzi shopoholikmi a inými závislými je určite veľa spoločností. Napríklad, zatiaľ čo alkoholici skryjú svoje fľaše, shopoholici skryjú svoje nákupy. Čo iného by mal spraviť príslušný rodinný príslušník alebo priateľ, keď si myslí, že nakupovanie sa stalo problémom? Častokrát človek minie nad svoj rozpočet a dostane sa do hlbokých finančných ťažkostí. Normálna osoba povie, že už si nemôžem dovoliť kúpiť to alebo ono. Ale nie niekoho, kto má závislosť. Návyk na nakupovanie je neustály problém. Trvá to viac ako dva alebo tri mesiace v roku, a viac ako raz za rok na vianočný sviatok.

Shopoholici skryjú svoje nákupy, pretože nechcú, aby ich známy vedeli, že ich kúpili, pretože budú kritizovaní. Môžu mať aj tajné účty kreditnej karty. Pretože tento problém postihuje väčšinou ženy, tak ako alkoholizmus postihuje väčšinu mužov, manželia sa zrazu dozvedia, že ich manželka je v dlhu 20 000 až 30 000 eur. Mnohokrát to skončí až pri rozvode.

Niektorí ľudia vrátia svoje nákupy späť, pretože sa cítia vinní. Táto vina môže vyvolať ďalšiu zlú náladu, takže je to bludný kruh. A pri týchto ľuďoch, dlh nemusí byť problém, pretože neustále vracajú oblečenie z viny – ale problém stále existuje (diffuseur).

Nie je nezvyčajné vidieť zhoršenie vzťahov z dôvodu nadmerných výdavkov alebo nakupovania. Zhoršenie môže nastať, pretože človek trávi čas preč z domu, nakupuje, kryje dlh s klamstvom a emočne a fyzicky sa začína izolovať od ostatných, keď sa zamýšľajú svojim správaním. Je to ako každá iná závislosť – nemá nič spoločné s tým, koľko človek míňa, a všetko súvisí s následkami.